A Laghi di Fusine, azaz a Fusine-i tavak az olasz Júliai-Alpok (Ausztria, Szlovénia és Olaszország határán) egyik legszebb kirándulóhelye. A jégkorszaki eredetű tavacskák autóval is könnyen megközelíthetőek és kellemes séta során körbejárhatóak. Parkolni mindkét tónál lehet, így azt a megoldást is választhatod, hogy leparkolsz az alsó tónál, körbesétálsz, majd kocsiba pattansz, átmész a másik tóhoz, ismét lerakod a kocsit és azt is megkerülöd. Szerintem érdemes kényelmes cipőt ragadnod és gyalogosan megkerülni, kb. 1,5-2 órát fog igénybe venni attól függően, hányszor állsz meg a tájban gyönyörködni.

Forrás: https://moonhoneytravel.com/laghi-di-fusine-italy/

Forrás: http://finestayslovenia.com/whattosee/laghi-di-fusine-lakes-italy/

Először is tisztázzuk, hogy a tavak összesen két tavat jelölnek: inferiore és superiore, vagyis alsó és felső. A két tó kiépített úton járható körbe, az út nagy része erdőben visz, azonban nagy szintemelkedésre/szintcsökkenésre nem kell számítanod, kb. 5 méter szintkülönbség van a két tó között. Ha azonban nincsen sok időd és/vagy nincs nálad kényelmes cipő, akkor a Lago di Fusine inferioret sétáld körbe. Szerintem ez a tó sokkal szebb, mint a másik, kicsit kevesebb idő is megkerülni, valamint jobban kiépített a tópart, több látnivaló van. A Lago di Fusine inferioretól nagyon jó képeket lehet készíteni a tóról és a tóval szemben található, 2679 m magas Mangart-hegyről.



Videó a tavakról és a tavakat összekötő erdős útról
Relive ‘Laghi di Fusine’
A tavak és azok környezete 1971 óta természetvédelmi területnek minősülnek, de érthető is elnézve azt a csodát, amit itt tapasztal az ember. A tavakban tilos a fürdés, a felső tóban csónakázni lehet. Itt működik egy kávézó is, ahol a látogatók kávézás közben nézelődhetnek, a fenyves erdőt mozgató szellő ölelésében figyelhetik meg a tó változatos színét.




Az alsó tó legmélyebb pontja 10 méter , míg a felső tó a 25 méter mélységet is eléri.

Korábban már említettem, hogy a Fusine-i tavak jégkorszaki eredetű tengerszemek. A tengerszem a hegységekben előforduló, általában kis kiterjedésű édesvizű tavat jelent, semmi köze sincs a tengerhez. Mivel ez a víz a gleccserek elolvadásából származik, ezért a tó vize nagyon tiszta.
Kialakulásuk: A tavak jégkorszak utáni időkben alakultak ki, amikor a felmelegedés hatására a gleccserek megindultak a hegységek oldalain. A hatalmas tömegű és mennyiségű jég akkor fejti ki a legdrasztikusabb hatását, amikor a hegységen belül lankásabb területekre érve lelassul. Ilyenkor a jégtömeg nyomása alatt a kőzetbe vájt mélyedés jön létre. Ezeket kárfülkéknek nevezzük. A kárfülke mélysége függ a jég össztömegétől, és a kőzet puhaságától. Minél puhább az alapkőzet, és minél nagyobb a felette elhelyezkedő tömeg, annál mélyebb lesz. Ezek lesznek a későbbiekben a tengerszemek medrei. A kárfülke addig mélyül, amíg a jég tömege növekszik fölötte. A jég olvadása közben már nem mélyül tovább. Amikor a jég már teljesen elolvad, gyönyörű kristálytiszta vizű tó marad a helyén. Ezt ilyen szépen én nem tudtam volna leírni és megfogalmazni, annak ellenére sem, hogy az egyetemen tanultam és vizsgáztam belőle. No, de mindegy is.

Ha erre jársz, a felső tónál lévő parkolóban mindenképp nézz szét, ugyanis itt szokott lenni egy udinei srác, aki egy lakókocsiból házi sajtokat árul, amik nagyon finomak és nem is drágák.
A sorozat második részét ITT találod. Ha még több képre lennél kíváncsi, kövess be instagramon a www.instagram.com/viktike35 címen.
pandakaland
6 thoughts on “Laghi di Fusine – Olaszország legszebb tavai 1. rész”